С настъпването на отоплителния сезон, в по-големите населени места ежегодно се наблюдава увеличаване на замърсяването на въздуха с фини прахови частици (ФПЧ). Докато през месеците от април до септември, автоматичните измервателни станции в региона почти не регистрират денонощия с превишени норми, през есенно–зимните месеци броят на превишенията рязко се увеличава.
Замърсяването на въздуха с фини прахови частици, според редица специализирани изследвания, е предпоставка за:
по-често възникване на остри респираторни инфекции (ринити, фарингити, бронхити, бронхопневмонии) и заболявания на очите (конюнктивити и кератити);
усложняване и по-тежко протичане на хроничните болести на дихателната система (бронхиална астма, хроничен бронхит, белодробен емфизем) и на сърдечно-съдовите заболявания, което води до намаляване на продължителността на живота.
Основните източници на замърсяване с ФПЧ са процесите на изгаряне на горива за битово отопление, особено при продължителни метеорологични процеси, затрудняващи разсейването на димните газове в атмосферата (температурни инверсии, ниско атмосферно налягане с безветрие и др.).
Въпреки сложните икономически и социални проблеми, свързани с избора на начин на отопление във всеки дом, за да опазим въздуха чист и здравето си,
ОП „Общински гори“ припомня някои основни правила за намаляване на емисиите на замърсители във въздуха през отоплителния сезон:
При възможност – използвайте начин за отопление, който не предизвиква отделяне на димни газове във въздуха или те са минимални – газификация на жилищата и/или електрическа енергия.
При възможност – изолирайте максимално жилището си срещу изпускане на топлината в околната среда. Външната или вътрешната топлоизолация на стени и тавани, подмяна или уплътняване на прозоречната дограма, дори плътните завеси, съществено намаляват загубата на топлинна енергия, количествата горива и съответно емисиите във въздуха.
Ако все пак сте избрали отопление с изгаряне на твърди горива:
Не използвайте въглища с високо съдържание на пепел и сяра, както и влажна дървесина. При изгарянето на такива горива се увеличават отделяните количества прах и вредни химични съединения – серен диоксид и въглероден оксид.
Проверете състоянието и височината на комините! Недостатъчната височина на комините на жилищните сгради (по-малко от 0,5 – 1,0 m над билото) затруднява както процеса на горене, така и разсейването на газовете в атмосферата!
Почистете димоходите и комините от сажди! Осигурете топлоизолация на комините и защитни „шапки“ против попадане или кондензация на влага, която води както до постепенно разрушаване на комините, така и до непълно горене с отделяне на сажди и токсичен въглероден оксид!
Не изхвърляйте в контейнерите за битови отпадъци гореща сгур и пепел, тъй като това често предизвиква запалване или продължително димене на отпадъците и замърсяване на въздуха.
Не изгаряйте в домашните си отоплителни печки или котли отпадъци – пластмаси, гуми, парцали, печатни издания и др. – тези отпадъци при изгаряне отделят токсични химични вещества.
Изгарянето на отпадъци (освен в специализирани регистрирани инсталации) е забранено и нарушителите се глобяват!
За намаляване замърсяването от автомобилния трафик през зимата:
Не оставяйте с включен двигател на място автомобила си продължително време.
Не използвайте автомобили с неизправно изгаряне на горивото в двигателите– следете състоянието на отработените газове, изпускани от автомобилите.